Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní dovednosti

 Už jste někdy viděli freebord? Je to dokonalá letní alternativa ke snowboardingu.

Určitě jste několikrát přemýšleli jak nejlépe vymyslet ekvivalent snowboardu a zabavit se v situacích, kdy není sníh. Určitě spoustu z vás napadl longboard, moutainboard či skate, ale nikdy to nebylo úplně dokonalé. Nyní je vše jinak! Odpověď je jednoduchá a zní Freebord!

Tento „snowboard na silnici“ není ještě na trhu úplně znám, dováži se sem

totiž jen několik měsíců a je to tedy velkou a revoluční novinkou! Freebord je deska, která Vám diky patentovanému podvozku umožní cítit se na silnici stejným způsobem jako na sněhu. Jeho konstrukce byla provedena tak, aby přesně napodobovala jízdu snowboardu a to vč. brzdění!

Nyní se pojďme podívat na základní vlastnosti freebordu a poté si ho rozebereme poněkud důkladněji:

 

Absolutní kontrola nad rychlostí

Vnější kolečka Freebordu se chovají úplně stejně jako hrany snowboardu, vnitřní kolečka nahrazují skluznici. A výsledek? Absolutní kontrola nad rychlostí, která Vám umožní sjíždět i ty nejprudší kopce. Jedete z prudkého kopce a sami si obloučky regulujete jak rychle chcete jet a plně kontrolujete rychlost kterou jedete – stejně tak jako na snowboardu. Umí toto longboard, skate, moutainboard či jiná jezdítka? Zatáčet a přibrzďovat na Freebordu i ve vysokých rychlostech je opravdu jednoduché.

Jízda na switch

Vnitřní kolečka se chovají jako skluznice snowboardu, umožňují klouzat se po hranách a sklouzávat do opačného směru jízdy, tzv. na switch.

Brzdění

Největší a nejrevolučnější vlastnost Freebordu. Nejen, že si obloučky můžete regulovat rychlost, přesně jako na snowboardu, ale dokonce se na Freebordu stejně i brzdí! Jedete z kopce, uděláte pohyb o 90° a zabrzdíte – je to jednoduché! Už ten pocit, že můžete kdykoliv zastavit, Vám dodá odvahu jet rychleji a rychleji.

Smýkaný i řezaný oblouk

Trucky na Feebordu jsou jediným patentovaným podvozkem na trhu, který Vám umožní jak ostře hranit, tak se hladce klouzat. Tzv. řezaný carvingový oblouk (po hranách) i smýkaný oblouk (slide) není na Freebordu žádný problém, bez této kombinace to ani nemůže být jako snowboard.

 

Vázání, nastavení stance

Stejně tak jako na snowboardu má Freebord vázání, jde o tzv. polootevřené patentované Shyhook vázání. Toto vázání Vám drží nohy pevně jak potřebujete, ale zároveň z něj můžete vyskočit, což Vám ušetří spoustu případných pádů. Na Freebordu se dá nastavovat stance (úhly) stejně tak jako na snowboardu a to od – 30° do +30° , jeho šířku a jeho výšku, tak aby optimálně sedělo vzhledem k obuvi. Díky tomuto vázání je jednoduché ollie, různé 360° (či více:) ) , což je veliká výhoda oproti skateboardu, kde jen naučit se vyskočit na obrubník je u méně nadaných jedinců záležitost několika měsíců.

Jak a kde Freebord vznikl?

Freebord vznikl, jak už to tak tradičně bývá, v Americe, a to konkrétně v San Franciscu, které je pro „letní snowboarding“ jak dělané. V hlavách tvůrců byl od počátků záměr dostat tyto snowboardové pohyby na silnici. Tvůrci si uvědomili, že snowboard má vlastnosti jezdit jak šikmo, tak po stranách, což je zásadní rozdíl oproti longboardu či skatebordu. Od prvních počátků vývoje již uplynulo 12 let a tvůrci Freebord dotáhli opravdu k dokonalosti. Freebord měl různé podoby a fáze vývoje až po nynější dotaženou podobu, která dokonale simuluje jízdu na snowboardu.

Jak Freebord funguje?

Na snowboardu zatáčíme, jak již bylo zmíněno, buď pomocí hran nebo pomocí skluznice v kombinaci s hranami. Freebord má oproti skateboardu dvě středová kolečka navíc, má tedy celkem 6 koleček! Středová kolečka defakto nahrazují skluznici a otáčejí se ve směru, kterým zrovna jedeme – díky nim můžeme provádět různé slidy, otočky o 180°, 360° a více stupňů, a co je nejdůležitější, brzdit! Tyto kolečka jsou o něco výš než ostatní a jejich výška se dá nastavovat podle toho, jak moc chceme, aby se Freebord choval jako snowboard. Na Freebordu se dá i odrážet jako na skateboardu, ale je pravda, že je to o něco těžší a vyžaduje to cvik. Rozjezd například na překážku ve skateparku by neměl činit problémy.

 

Začátky a jízda na freebordu

Začátek na Freebordu není úplně jednoduchý, ale příliš těžké to také není. Lidi jezdící na snowboardu mají určitě obrovskou výhodu. Freebord je vhodný i pro lidí, kteří se snowboardem chtějí teprve začít – nemusíte podnikat dalekou cestu, platit ubytování a stresovat se ubíhajícím časem zaplaceným za drahou permanentku, vše si v klidu a bez stresu natrénujete. Je velice důležité nesnažit se jezdit na Freebordu jako na skateboardu – jezdí se na něm totiž opravdu jako na snowboardu a to je důležité si uvědomit. Určitě je dobré pro začátek si najít mírnější a široký kopec s dobrým povrchem, nejlépe nějaké široké parkoviště a tam trénovat. Je důležité také si uvědomit, že při velmi malé rychlosti je obtížnější zatáčet a lépe se zatáčí při malinko vyšší rychlosti, stejně tak jako na snowboardu.

Určitě není nepodstatné zmínit výdrž koleček, protože při pohledu na videa to občas vypadá jako byste museli týden co týden kupovat nová. Není to tak! Kolečka u Freebordu jsou mnohem odolnější než běžná skateboardová kolečka.U profi koleček Slashers by se dalo s trochou nadsázky říci, že vydrží až roky. Kolečka Slashers jsou dělaná úplně novou převratnou technologií za tepla, jsou mnohem rychlejší, lépe absorbují i méně kvalitní povrch a celkově jsou nesrovnatelně lepší než základní kolečka.

 

Určitě není špatné opomenout, že freebording je vynikající jako trénink na snowboard a udržování se v „snowboardové“ kondici. To co natrénujete na Freebordu by Vám opravdu nemělo dělat problémy aplikovat na snowboardu. Bolí Vás vždy při prvních dnech ježdění po delších odmlce nohy a nezvládnete jezdit na 100% celý den? To může již být minulostí pokud jezdíte na Freebordu, díky kterému nevyjdete z kondice a můžete trénovat po celý rok.

Freebording má opravdu velikou výhodu v tom, že se dá provozovat prakticky kdekoliv, a to zejména ve městech. Jezdit na Freebordu je opravdu neuvěřitelná svoboda – nepotřebujete žádnou permici, nikoho kdo vás vyveze nahoru, stačí vyjít ven,najít si kopec a můžete jezdit. Určitě není špatné podotknout, že sněhu je poslední dobou nebývá nejvíce a na výjezdy do Alp do zahraničí nejsou často peníze a ani čas. Na Freebordu není problém si jít zajezdit opravdu jen na chvíli, po škole, po práci. Freebord je opravdu ideálním dopravním prostředkem, zejména v kombinaci s veřejnou dopravou – tramvají, autobusem, popřípadě i městskou lanovkou, například na Petříně. Lidi jezdící na Freebordu teď vidí každý kopec jako snowboardovou sjezdovku, jezdit se dá opravdu téměř kdekoliv, i více frekventované silnice jsou po opadnutí dopravní špičky vhodné ke freebordingu, ty nejvíce frekventované třeba i večer za doprovodu pouličních lamp. Kolečka Freebordu snesou i méně kvalitní silnice, není nutný ideální povrch, nicméně hladký a kvalitní asfalt by se dal přirovnat ke kvalitě prašanu.

Není problém každý den si stanovit různé cíle a „asfaltové sjezdovky“ společně s kamarády zdolávat a pokořovat, případně si najít svoji oblíbenou „asfaltovou sjezdovku“ a tu pravidelně sjíždět, kreativitě se meze nekladou, stejně tak jako na snowboardu.

Na freebordu jde dělat opravdu prakticky to co na snowboardu s jedním malým rozdílem – jezdit se dá v létě, jezdit se dá v zimě, jezdit se dá pořád!

 

Freestyle

Na Freebordu se samozřejmě dá nejenom „freeridovat“ dolů z kopce, ale dá se na něm provozovat i freestyle, stejně tak jako na snowboardu. Velká výhoda oproti skateboardu je polootevřené patentované vázání, díky kterému Vám prkno „drží na nohou“ a oproti snowboardu se z něj dá dokonce i vyskočit. K tomu, abyste přelétli funbox ve skateparku, vyskočili na zábradlí, udělali otočky o 180, 360, případně více není třeba jezdit roky jako na skateboardu, dá se to zvládnou podstatně rychleji a je to mnohem jednodušší! Proto je Freebord tím pádem vhodný i pro nás starší, kteří jsme se již smířili například s tím, že pořádně jezdit na skateboardu už se nikdy nenaučíme :) Určitě je dobré v parku experimentovat s nastavením středových koleček a dát si je případně na nižší stupeň, prkno se pak chová poněkud „více jako skateboard“ a je poněkud stabilnější, přestože není problém stále dělat různé otočky, buttery a jiné věcy stejně jako na snowboardu. Je dobré při sjíždění banku přední trek s kolečky mírně nadlehčit/nad zvednout případně do banku skočit – stejně jako když vjíždíte např. do u-rampy na snowboardu. Freebord opravdu velmi věrně simuluje jízdu na snowboardu, proto s ním můžete dělat různé bonky (ťukance do něčeho), sjíždět různá zábradlí či skákat schody/létat na funboxech.

Na Freebordu se dá nastavit i tzv „skate-mód“ a to tak, že namontujete na Freebord větší zelená Slashers kolečka (ke kterým se dodávají i větší středová kolečka), zatímco na středových kolečkách necháte základní černé Stock kolečka. Prkno se pak chová prakticky jako skateboard s vázáním, avšak jste ochuzeni o snowboardové pohyby jako jsou různé otočky, buttery apod. Zkušení jezdci však nemají tuto kombinaci příliš v oblibě a zustávají u klasického „snowboardového“ nastavení.

Kdo ze známých lidí na tom jezdí?

V Čechách, přestože je Freebord na trhu velmi krátce, již začíná vznikat Freebord komunita a freebordingu již podlehlo několik známých profi snowboarderů a skateboarderů. Jen okrajově bych zmínil, že team Freebording.cz tvoří například „český Kevin Pierce a Shaun White“ Roman Dlauhý a Darek Bergmann, talentovaná snowmiss Šářka Pančochová či mladý a nadějný Filip Gutwirth. Pro ty co je neznají – Roman je již populární snowboardstar a poslední dobou se již moc neúčastní závodů, ale spíše natáčení videí a objíždění světových resortů, Filip Gutwirth byl loni juniorským mistrem ČR ve snowboardingu, taktéž jak Darek Bergmann, který loni vyhrál mužskou kategorii, ačkoliv měl oficiálně startovat za juniory! Šárce Pančochové se povedlo neskutečné a dostala tak československý snowboarding o úroveň výše a dokázala neskutečné, mimo to, že je několikanásobná mistryně ČR ve snowboardingu byla také juniorskou mistryní světa (!) v Big-airu!

Kde Freebord koupím, zjistím další informace a kolik to stojí?

Freebording je velmi zajímavý sport a určitě každý, kdo jezdí aktivně na snowboardu by ho měl minimálně vyzkoušet! Freebord se dá pořídit za nepříliš vysokou cenu (v porovnání například se skateboardem, či snowbordem (nepočítaje oblečení ,boty, permice, ubytování a ostatní výdaje kolem snowboardingu) ) okolo 6000 Kč, některé starší modely i levněji.

Na stránkách česko-slovenských dovozců Freebording.cz naleznete veškeré další informace o freebordingu, naleznete tam fórum, které spojuje a vytváří Freebord komunitu v Čechách a na Slovensku , vytváří se zde seznam lokalit a mimo jiné je tam také veřejná Freebord videogalerie, do které může každý přispívat a vkládat (nejen) svoje videa jednoduchým okopírováním odkazu z YouTube, Google video a dalších serverů. Freebording.cz se snaží vytvářet Freebord komunitu a dělat vše pro jezdce, a rozvoj freebordingu – doufejme, že se jim to podaří!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Song

(Roky, 5. 7. 2011 14:08)

<div><embed style='display:inline;' quality='high' wmode='transparent' id='FlashDiv' FlashVars='songId=58693353&pid=2114123197488135024' AllowScriptAccess='always' src='http://www.myspace.com/music/song-embed?songid=58693353&getSwf=true' width='400' height='77'/><p>Find more <a target='_blank' href='http://www.myspace.com/splashgig/music/songs'>SPLASH -Dubstep Redemption</a> songs at <a target='_blank' href='http://www.myspace.com/music'> Myspace Music </a></p></div>

Zde

(Rokysho (admin), 15. 10. 2010 12:26)

Žádosti o přijatí člena do týmu mužete psát i sem .. !!

 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 16235
Měsíc: 75
Den: 1